Selaron‘o laiptai Rio de Žaneire, kurie jungia | GO tour Selaron‘o laiptai Rio de Žaneire, kurie jungia | GO tour

Selaron‘o laiptai Rio de Žaneire

Įžymiausia Rio de Žaneiro gatvė, tiksliau laiptai, kurie jungia Joaquim Silva ir Pinto Martins gatves, esančias Lapa ir Santa Teresa kaimynystėje.
Oficialus šios vietos pavadinimas yra Manuel Carneiro gatvė, bet dauguma žmonių ją žino kaip “Selarono Laiptai” arba “Escadaria Selarón”, nes toks vardas šiai gatvei buvo suteiktas po to, kaip vienas Čilėje gimęs dailininkas Jorge Selaron, nuostabiai dekoravo gatvėje esančius laiptus, savo darbą pavadindamas “duoklė Brazilijos žmonėms.”

Nuotraukos šaltinis: Vincent Poulissen/Flickr

Viskas prasidėjo dar 1990 kai Selaron nusprendė renovuoti, apgailėtinai atrodančius laiptus priešais savo namus. Iš pradžių kaimynai tyčiojosi iš jo, dėl pasirinktų plytelių spalvų, nes jis rinkosi mėlynos, geltonos ir žalios spalvos fragmentus, tačiau tai jo nesustabdė. Tiesa sakant, visas šis mažas projektėlis, bėgant laikui pavirto dailininko aistra. Dažniausiai Selaron‘as savo dekoracijoms medžiagas susirinkdavo iš staybinių atliekų iš nugriautų pastatų vietų, bet kartais jis parduodavo savo piešinius, tam kad galėtų įsigyti reikiamų medžiagų tolimesniems renovacijos darbams. Ir galiausiai jis pabaigė 125 metrų ilgio, 250 pakopų laiptus, sunaudojęs daugiau nei 2,000 spalvotų plytelių.

selaron2

Nuotraukos šaltinis: Rodrigo Soldon/Flickr

Nors laiptai buvo pabaigti, Selaron‘as nenustojo dirbti prie jų. Jis nuolat keisdavo plyteles, vietoj vienos įdėdamas kitą, keisdavo jų formą – taip sukurdamas vis naują meno kūrinio dalelę. Kai šie laiptai išpopuliarėjo, turistai pradėjo dovanoti naujas ir įdomias plyteles, kurias Selaron‘as naudodavo laiptų puošybai.  Šiandienai yra žinoma, kad laiptuose yra panaudota įvairių plytelių, kurios yra atvežtos ir padovanotos iš daugiau nei 60 pasaulio šalių. Įvairiose laiptų vietose yra įterpta daugiau nei 300 rankomis dekoruotų plytelių, kur atrvaizduotas garsusis Selaron‘o paveikslas „besilaukianti Afrikiečių moteris“ — nuo 1977 metų buvo parduota 25,000 kopijų šio unikalaus Selaron‘o  paveikslo.

selaron3

Nuotraukos šaltinis: Jack Zalium/Flickr

Selaron‘o Laiptai dabar yra žymus Rio de Žaneiro objektas. Jis buvo spausdintas ant daugelio tarptautinių žurnalų, laikraščių, rodomas kelionių laidose ir dokumentiniėse istorijose. Ši vieta buvo naudojama netgi tokių garsių kompanijų reklamoms, kaip „American Express“, „Coca-Cola“, „Kellogg’s Corn Flakes“, „Time“ ir „Playboy“. Daugybė muzikos vaizdo klipų buvo nufilmuota šių laiptų fone.

selaron4

Nuotraukos šaltinis: Jack Zalium/Flickr

selaron5

Nuotraukos šaltinis: Jack Zalium/Flickr

Selaron‘as  kažkada buvo pasakęs „Tai beprotiška ir unikali svajonė, kuri baigsis tik mano mirties dieną“.
2013 Jorge Selaron buvo rastas negyvas, ant savo garsiųjų laiptų, kuriuos jis kūrė daugiau nei dvidešimt metų.

selaron6

Nuotraukos šaltinis: Jeremy Reding/Flickr

selaron7

Nuotraukos šaltinis: Ronald Woan/Flickr

selaron8

Nuotraukos šaltinis: Jeremy Reding/Flickr

selaron9

Nuotraukos šaltinis: dany13/Flickr
Informacijos šaltinis: Wikipedia / The Guardian